Ryby v kuchyni

Hlavní stránka » Ryby v kuchyni

Ryby přicházely na stůl v kuchyni řidčeji než jiné maso. Dnes již není žádný problém jíst ryby denně, jak to pro svou výživnost zasluhují.

Maso rybí je totiž stejně výživné jako maso zvířat teplokrevných. Je to potrava živící, neboť dodá hodnotné bílkoviny jako každé maso, a maso tučných ryb je i potravina ochranná. S výjimkou ryb příliš tučných nebo smažených a také ryb naložených v soli je rybí maso lehce stravitelné. Proto se osvědčuje také v léčebné výživě.

Při kuchyňské přípravě je nutno s rybami zacházet jinak než s masem zvířat teplokrevných. Předně ryby podléhají rychleji rozkladu než ostatní maso, proto musí být vždy čerstvé, aby nebyly našemu zdraví nebezpečné.

Čerstvé ryby poznáme podle toho, že mají čisté a vypouklé oči, sytě červené žábry, šupiny pevně zasazené, vnitřnosti soudržné a hlavně maso pevné a pružné. Naproti tomu ryby leklé, nebo dříve zabité, popřípadě v počínajícím rozkladu, mají oči zapadlé a potažené páchnoucím hlenem právě tak jako žábry, maso měkké, vnitřnosti rozpadlé a šupiny a kosti uvolněné. Mražené ryby se kazí ještě rychlejí než čerstvé, když již jednou rozmrznou, proto je po koupi co nejdříve upravíme teplem a také spotřebujeme, nikdy je neschováváme do druhého dne – ani v chladničce!

Navštivte naši prodejnu v Brně – Králově Poli na Božetěchové 6!

Prodejní doba:

otevírací doba:

  • Po – Pá
    9:00 – 18:00
  • So
    8:00 – 12:00
RYBÁRNA ŠOPÍK – živé sladkovodní a chlazené mořské ryby – Brno, Božetěchova 6

Rybárna – Josef Šopík
Božetěchova 6
612 00 Brno
IČO: 74294695

Tel.: 541 240 205
Email: kapr@rybarna.cz